4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax?

Národní kolo 46. ročníku týmové přírodopisné soutěže Zlatý list se konalo v týdnu od 18. – 23. června 2018 v rekreačním středisku U Kateřiny v nádherné krajině nedaleko městečka Štramberka v Moravskoslezském kraji. Naši školu reprezentoval Marek Man z 8. A, který se ještě společně s Luckou Malíkovou probojoval přes místní a krajské kolo do národního finále, kde každý kraj České republiky reprezentovalo jedno vítězné družstvo. Společně s nimi byly v týmu původně ještě dvě děti z jihlavského gymnázia a dvě děti z Prahy. Lucka bohužel večer těsně před soutěží onemocněla a nakonec nemohla odjet, takže ji narychlo zastoupil ještě jeden chlapec z Prahy, který původně nepostoupil za konkurenční družstvo Gyboni z Prahy (to tvrdé Y je tam správně). Naše družstvo, za které Marek soutěžil, mělo dvouznačný název Děti Anthraxu. Už toto jméno vzbudilo velkou zvědavost. Nebojte se, nemělo to nic společného se zákeřnou smrtící baktérií infekční choroby sněti slezinné. Na tričkách soutěžního týmu se vyjímal obrázek mouchy černule obecné, která nese vědecké jméno Anthrax anhtrax a která je zákeřným hnízdním parazitem samotářských včel.
Na soutěžící čekal týden plný exkurzí, biologických pozorování a přednášek, kde si děti mohly rozšířit a doplnit znalosti z různých vědeckých disciplín. Nabídka byla široká (23 různých exkurzí), takže si každý vybral, co ho zajímalo. Marek se například těšil nejvíc na paleontologickou a geologickou výpravu. Ve středu večer čekala Děti Anthraxu náročná obhajoba práce pro přírodu, kde odborné porotě prezentovaly činnosti, na kterých se podílely a které souvisely s ochranou přírody. Jako naprostí nováčci v soutěži zvolili netradiční pojetí prezentace v podobě vtipné divadelní parodie na superhrdiny a získali si tak nejen porotu, ale i publikum. A také druhé místo v průběžném pořadí soutěže.
V pátek Děti Anthraxu, rozdělené do dvou tříčlenných samostatných hlídek, vyrazily na start několik hodin dlouhé stezky. Měla jedenáct stanovišť a na každém z nich se plnily úkoly a řešily otázky z jednoho biologického oboru (mykologie, botanika, ornitologie, anatomie, hydrobiologie, ekologie, herpetologie, geologie atd.). Navíc trasu ještě doprovázelo určování rostlin přímo v terénu. Důležitá byla spolupráce všech členů hlídky. V cíli se pak sečetly výsledky obou soutěžních hlídek dohromady. Po náročné soutěži si všichni zasloužili výlet do Štramberka, kde ochutnali vyhlášené koláče a sladké štramberské uši. Pak už se jen čekalo na večerní vyhlášení výsledků. Pořadatelé nás dlouho napínali, neboť se četlo pořadí od posledního místa. Nakonec na nás vyšlo skvělé čtvrté místo a Děti Anthraxu se staly velkým překvapením soutěže, protože se zařadily mezi nejúspěšnější týmy z celé republiky a porazily i dlouholeté pravidelné účastníky národního finále. Za to jim patří velké ocenění.

4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax? 4. místo v národním kole Zlatého listu, aneb znáte Anthrax?