Waterproject v Holandsku

V letošním školním roce žáci osmého a devátého ročníku opět navázali spolupráci se studenty amsterdamské školy Pieter Nieuwland College a zapojili se do výměnného projektu Waterproject. Během týdenního pobytu v Nizozemí poznávali nové přátele a jejich životní styl, vyzkoušeli si prakticky zaměřené způsoby výuky, získávali nové zkušenosti s komunikací v cizím jazyce a seznamovali se s místními přírodními poměry. V rámci připraveného programu si žáci vyzkoušeli, jak se žije v běžné holandské rodině, zažili kulturu Amsterdamu, navštívili větrné mlýny ve skanzenu Zaansche Schans, podívali se k moři, kde si prohlédli opravdovou medúzu, strávili den v rybářském městečku Volendam, ochutnali sýry na sýrové farmě, sbírali vzorky vody v přírodě, dělali pokusy v laboratořích a užili si spoustu zábavy se svými novými přáteli. Mezi největší zážitky se bezesporu řadí příhody prožité s Holanďany, moře a experimenty s chemií. Loučení při odjezdu nebylo lehké. Už teď se všichni těšíme na druhou část projektu, která proběhne v květnu v České republice.

Celou neděli jsme strávili s hostitelskými rodinami. Někdo šel nakupovat do města, někdo se šel podívat na památky. V pondělí jsme se vydali do Zaansche Schans, skanzenu s větrnými mlýny. K obědu jsme dostali palačinky. Každý měl jednu, ale všem to stačilo, byly veliké. Odpoledne jsme jeli k moři, kde si většina z nás fotila skvělé fotky. V úterý byl den zahájen pokusy ve škole. Dělali se pokusy s vodou, kterou jsme nabrali u domů našich hostitelských rodin. Fotili jsme fotky na osmi místech okolo školy. Místa jsme ale nejprve museli podle mapy najít. Když pokusy ve škole skončily, čekal nás volný večer. Hodně jsme se těšili na středu, což je český den. Nejvíce nás zaujalo přístavní městečko Volendam, kde jsme měli dlouhý rozchod. Většina z nás byla u moře a v nákupním centru. Sýrová farma nám přišla zajímavá méně, ale ne zase o tolik. Sýry byly dobré. Ve čtvrtek jsme den začali opět ve škole s pokusy. Bavilo nás to. Odpoledne jsme se vydali na šlapadla. Za úkol bylo nabrat vzorky vody, které jsme měli následně zkoumat. Večer jsme měli volno a užívali si poslední večer. Pátek byl poslední den, který jsme v Holandsku strávili. Dopoledne jsme si vytvořili prezentaci celého týdne ve skupinkách, v nichž jsme už od začátku týdne pracovali. Když měli všichni hotovo, tak se prezentace promítaly. Odpoledne jsme si ještě prohlíželi fotky z celého týdne. Večer byla rozlučková večeře a na ní spousta jídla. Potom už nastala ta smutná chvíle, kdy jsme se museli rozloučit. Skoro všichni brečeli. Jakmile se vyfotila poslední fotka, nastoupili jsme do autobusu a odjeli. Shodli jsme se, že to byl super pobyt a těšíme se na květen.
Natálie Poláčková a 8.A