Mineralogická olympiáda

Mineralogická olympiáda

Ve čtvrtek 23. května se konalo v České Třebové soutěžní setkání mladých mineralogů. Účastníci se sjeli z celé republiky poměřit své znalosti z mineralogie, paleontologie a geologie. Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích a naši školu v kategorii do 16 let reprezentoval Marek Man, který musel prokázat nejen teoretické znalosti ve formě náročného testu, ale i poznat padesát vystavených vzorků minerálů, hornin a zkamenělin. Markovi se dařilo a obsadil krásné třetí místo v konkurenci dalších 25 soutěžících v jeho kategorii. Soutěž s celostátním rozsahem pořádal mineralogický klub Česká Třebová.
Po soutěži jsme si ještě před návratem do Jihlavy prohlédli městské muzeum zaměřené na dopravu. Jelikož je Česká Třebová významný železniční uzel, týká se velká část expozice železniční tématiky. Mohli jsme si prohlédnout například nejen funkční model českotřebovského nádraží, sbírku železničních modelů a dobově zařízenou výdejnu jízdenek, ale i posedět v historickém vagónku a užít si virtuální projížďku parním vlakem. Další část expozice se věnovala projektu plavebního kanálu Dunaj - Odra - Labe, který by přes Třebovou procházel. Silniční dopravu zastupovala sbírka legendárních tříkolek Velorex, které v České Třebové vyvinuli bratři František a Mojmír Stránští. Naopak letectví se věnoval další rodák, vynálezce a sochař František Formánek, který už před sto lety vymýšlel létací stroje - předchůdce dnešních dronů. 

Fotky
Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda Mineralogická olympiáda
Štítky