2023-2024

Projekt Mahler 9. ročník

Žákyně a žáci 9. ročníku (Hudební klub) dne 16.5. završili svoje putování po stopách světového hudebníka. V uplynulých týdnech se seznámili s podrobnostmi jeho profesního i soukromého života. Dozvěděli se o různých vlivech a inspiracích pro autorovu tvorbu a snažili se je odhalit v hudebních ukázkách. Představě o Mahlerově dílu velmi pomohl workshop Zaposlouchej se, který jsme v Domě Gustava Mahlera navštívili v lednu. Dnes jsme si prošli místa v Jihlavě, která s osobou Gustava Mahlera souvisejí.

Když jsem já sloužil 1.A

Dnes jsme s paní učitelkou navštívili ZOO. Byl pro nás připraven výukový program " Když jsem já sloužil". Již z názvu programu je jasné, že jsme si povídali o domácích zvířatech. Program jsme zahájili stejnojmennou písní. Poznali jsme zvířecí rodiny, jejich obydlí, 

Sportovní hry 1.B a 9.B

Dnes jsme si užili zábavné dopoledne, protože deváťáci si pro nás připravili různá stanoviště s úkoly. Vyzkoušeli jsme si slalom s kuželi, skákání přes švihadlo, střelbu na koš, hod míčem na cíl, dále jsme si kreslili křídami nebo hráli fotbal. Milí deváťáci, moc vám děkujeme a těšíme se na další společný den. 

Žáci 1.B

Beseda s hráčem amerického fotbalu

Hodiny angličtiny v šestém, sedmém a osmém ročníku navštívil ve čtvrtek 9.5. vzácný host z USA - hráč amerického fotbalu Sam Casey, který v současné době působí jako jeden ze dvou amerických importů v týmu Vysočina Gladiators. Sam, který kromě aktivního hraní také trénuje v USA středoškoláky, představil našim žákům tento (nejen v USA) populární sport, jemuž se věnuje také čím dál tím víc sportovců z České republiky (některé naše žáky nevyjímaje), přiblížil žákům, jak se žije ve Spojených státech, a popsal, jaký je to pocit, když člověk dostane šanci žít a pracovat v zahraničí.

Vernisáž - Zaváté šlépěje

Dne 9.5.2024 se konala vernisáž projektu Zaváté šlépěje. Na návrhu kovové sochy pracovali žáci 9.ročníku v rámci humanitního semináře. Pro všechny to byla zajímavá zkušenost, která byla chvílemi zdlouhavá a náročná. Přesto ale dosáhli výsledku, na který jsou pyšní. Název projektu odkazuje na stejnojmenné sousoší sochaře Jaroslava Šlezingera, jehož pohnutý osud celý projekt inspiroval.

Za 9.ročník Alena Vachovcová a Leona Matějíčková
 

Jarní turistický den

Původní plán byl smělý, náročný, ale krásný a všichni jsme se na pěší túru ze Suché na Špičák, odtud do Třeště a pak na nádraží a vlakem zpět do Jihlavy velmi těšili!!! Počasí nám ale nepřálo a předpověď na celé dopoledne nedávala žádnou naději na zlepšení. Nepříznivé počasí, náročnost trasy a ne úplně vhodné oblečení všech účastníků výpravy nás donutilo vymyslet náhradní plán. Vypravili jsme se tedy do Muzea Vysočiny, kde jsme si prošli všechny expozice a dokonce si i vyzkoušeli střelbu z luku na jelena (nakresleného). Akci jsme zakončili obědem na náměstí dle vlastního výběru.

Oblastní kolo soutěže Mladých cyklistů BESIP

Ve čtvrtek 9. května se žáci naší školy, tak jako každý rok, zúčastnili oblastního kola soutěže mladých cyklistů BESIP. Soutěž, která se konala na jihlavském dopravním hřišti, měla dvě soutěžní kategorie, a to pro děti ve věku od 10 do 12 let (mladší kategorie) a ve věku od 12 do 16 let (starší kategorie). V soutěži startují 4-členná smíšená družstva, a to ve složení 2 dívky + 2 chlapci v příslušné věkové kategorii. Své síly si děti poměřily v pěti soutěžních disciplínách.

Polná – Jarní turistický den

Dne 7. 5. 2024 jedna ze skupin Jarního turistického dne vyrazila do Polné navštívit expozici Stará škola a Rabínský dům se synagogou. Cesta z Jihlavy do Polné byla téměř bez problémů, až na to, že nám již od rána pršelo. Stará Škola obsahovala prohlídku starých tříd a vybavení a mohli jsme zde vidět také kabinet přírodopisu a byt učitele Antonína Klusáčka. Neminula nás ani černá kuchyně. Po prohlídce Staré školy jsme zamířili do bývalého Rabínského domu. Nejprve jsme si poslechli něco o životě židů, mikve a o známém polenském případu Hilsneriáda.

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého

Dnešní cíl jarního turistického dne byl kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který je národní kulturní památkou zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Ráno jsme se sešli v 6,15 hod. na jihlavském autobusovém nádraží, odkud jsme jeli autobusem do Žďáru nad Sázavou. I přes nepříznivé počasí jsme se vydali pěšky ke kostelu na Zelené hoře, kde nás v 9 hodin čekala komentovaná prohlídka. Paní průvodkyně nám povyprávěla o historii kostela a dále pak o jeho následné obnově a rekonstrukcích.