NETIKETA

Víš, co je to netiketa? Jasně že ano, etiketa na netu. Podobně jako běžná etiketa, i netiketa jsou pravidla. Když se jich budeš držet, ostatním tím o sobě říkáš: jsem slušný člověk a můžete si mě vážit.

  1. Pravidla slušnosti z běžného života platí i na internetu. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodnéi na internetu.
  2. Respektuj pokyny vyučujícího. To, že ve škole pracuješ s počítačem, mobilem atd., není Tvoje právo, ale dobrá vůle vyučujících.
  3. Neomezuj ostatní při jejich vlastní práci, ať už pracují na síti nebo v obyčejném sešitě. Hlasitost Tvého mobilu je sice působivá, ale ostatní Tvoje muzika ruší.
  4. Chovej se tak, abys nepoškozoval ostatní uživatele. To co se líbí Tobě, může být jiným nepříjemné.
  5. Cti soukromí ostatních. Nenahlížej do souborů ostatních uživatelů.
  6. Nezapomínej, že na druhém konci jsou zase lidé a ne počítač. Nerozesílej žádné lži ani polopravdy nebo soukromé informace o někom druhém. To, co napíšeš do počítače, bys možná do očí nikdy nikomu neřekl.
  7. I když píšeš bez diakritiky, snaž se psát srozumitelně. Ať ten, komu píšeš, ví, že ti na něm záleží.
  8. V diskuzi pomáhej. Když má někdo v diskuzi nějaký problém, odpověz mu, pokud znáš odpověď. Příště zase někdo jiný pomůže tobě. Platí zásada: „Napřed poslouchej, pak piš.“
  9. Nevyužívej zdroje ostatních uživatelů bez uvedení citace, nepřisvojuj si duševní bohatství ostatních. Neporušuj autorská práva. Nevyužívej ani si nekopíruj software, za který jsi nezaplatil.
  10. Vybuduj si dobrou online pověst. Tvoje online pověst se přenese do reálného světa a naopak.

Budeme si o tom všem povídat během vyučování.
Aby se nestalo, že o Tvém chytrém telefonu řeknou, že má hloupého majitele …

NETIKETA
Příloha