2022-2023

Změna termínu jarních prázdnin 2024

Dobrý den vážení rodiče, vzhledem k možnému plánování dovolené apod. vás s předstihem informujeme:
Je oficiálně potvrzeno z MŠMT, že termín jarních prázdnin ve školním roce 2023/2024 bude v Kraji Vysočina přesunut na 12. 2. – 18. 2. 2024 (původní termín 26. 2. – 3. 3. 2024).
Kraj Vysočina požádal MŠMT o změnu termínu jarních prázdnin v roce 2024 z důvodu pořádání Mistrovství světa v biatlonu 2024 v Novém Městě na Moravě ve dnech 5. 2. – 18. 2. 2024.

Projekt: Příběhy našich sousedů 2022/2023

Od začátku školního roku jsme v humanitním semináři zpracovávali projekt Příběhy našich sousedů, abychom se dozvěděli o životních příbězích pamětníků. Začali jsme hledáním ochotného pamětníka, který by nám pověděl svůj životní příběh, což bylo docela obtížné. Rozdělili jsme se do dvou skupin, každá skupina zpracovávala příběh jednoho z nich. Museli jsme se naučit, jak správně zdokumentovat příběh pamětníků, aby byl co nejkvalitnější. V každé skupině jsme si rozdělili práci, domluvili čas a datum nahrávání s pamětníkem. S sebou jsme si vzali funkční kameru, sluchátka a diktafon.

Exkurze Terezín

Dne 20. 3. 2023 žáci devátých tříd navšívili památník a město Terezín. Po tříhodinové cestě autobusem jsme šli do muzea, které nám představilo bývalé ghetto. Po prohlídce muzea nás průvodci provedli po městě a ukázali nám bývalé budovy Terezína, jako například modlitebnu nebo kasárny. Po obědě jsme se přemístili do Malé pevnosti, kde jsme památník prošli. Opět nás prováděli průvodci, od kterých každý získal nové informace.

Vendula Rosová a Věra Suková

Muzeum Polná 3.A

Děti z 3.A si v březnu zpestřily svoji výuku návštěvou Muzea Polná. Tam navštívily výstavu historických hodin. Prohlédly si různé druhy hodin a zjistily, jak vlastně fungují. Měly také možnost poslechnout si funkční orchestrion. Na závěr své poznatky shrnuly v pracovním listě.

Školní lyžařské závody

V pátek dne 10. 3. 2023 jsme se zúčastnili školních lyžařských závodů. Sraz jsme měli v 8:50 ve sportovně-relaxačním areálu Český mlýn, kde se jel i závod. Mělo to být školní mistrovství Jihlavy štafet v běžeckém lyžování, ale naše škola se přihlásila jediná, tak jsme závodili mezi sebou. Přihlášení žáci od 5. do 9. třídy byli rozlosováni do 5 týmů po třech a jednoho po dvou. Závod se jel v klasickém stylu a trať byla dlouhá cca 750 m, celý tým jel dohromady devět kol. Závod byl plný napětí, týmové spolupráce a výborných výkonů všech žáků.

Jak se žije v Podnebíně?

Někteří žáci z 9. B a členové badatelského kroužku si v úterý 28. února vyzkoušeli zahrát simulační hru "Jak se žije v Podnebíně?" Vžili se do role starostů obcí, kteří bojují s výkyvy podnebí v současné klimatické změně. Úkolem bylo připravit obce na možné povodně, vichřice a tornáda, sněhové kalamity i dlouhá sucha a vlny tropických veder. Zastupitelé obce mohli v průběhu hry nakoupit a vybudovat v obci různá opatření, která by jim pomohla zmírňovat škody vyvolané těmito rozmary počasí, přitom ale mohli pracovat jen s omezeným rozpočtem obce, takže nežít na dluh a nezbankrotovat.

Krajský přebor školních týmů v šachu ve školním roce 2022/2023

V letošním školním roce se krajský přebor školních týmů v šachu  II. kategorie konal 8. března 2023 a  I. kategorie 9. března 2023 ve Žďáru nad Sázavou.
Po postupu z okresního kola se krajského kola zúčastnil i tým naší školy
II. kategorie ve složení :  M. Klaus 9. tř., M. Zejda 7. tř., F. Dohnal 8. tř., F. Kubiš 8. tř., D. Catt 6. tř..
I. kategorie ve složení :  K. Putík 5. tř., D. Koukal 4. tř., O. Čopák 5. tř., J. Šinkovský 5. tř. a F. Štěpnička 1.tř..

Smile magazine

A je to tu!! Druhé číslo anglického časopisu Smile, který pro vás tvoříme v naší skupince angličtiny ve 4. třídě. 
Tentokrát jsme se zaměřili na jídlo, zejména snídani. Doufáme, že si v našem časopise počtete a zároveň můžete sledovat naše pokroky v angličtině. 

Jana Nekvindová