Páté místo v národním kole Zlatého listu!

Páté místo v národním kole Zlatého listu!

Video - představení týmu "Anthrax se vrací"
Video - radost z umístění

Jak již jistě víte, našim žákům z badatelského kroužku se podařilo probojovat do národního kola přírodovědné soutěže Zlatý list. V pondělí 17. června jsme hned po obědě odjeli do Vanova u Telče, kde na nás čekal celý týden přírodovědných exkurzí, přednášek i samotná soutěžní stezka. Na soutěž se sjelo okolo 250 soutěžících, odborníků, pomocníků, pořadatelů a učitelů z celé České republiky. Naše družstvo pod jménem „Anthrax se vrací!“ zastupovalo již podruhé za sebou Kraj Vysočina. Protože kapacita rekreačního střediska na takový nápor účastníků nestačila, požádali nás pořadatelé, zda bychom si nechtěli přivést vlastní stany.
Sotva jsme si je postavili, přišlo na řadu zábavné představování soutěžních družstev. Sehráli jsme tedy vtipnou parodii na různý hmyz, který měla naše celoroční práce pro přírodu ochránit. Místo týmových triček jsme si oblékli originální reflexní vesty, takže si naše družstvo každý hned zapamatoval. Následovalo soutěžní zapisování na exkurze a další zábava.
V následujících třech dnech jsme se každý podle svého zájmu účastnili různých nabízených exkurzí a přednášek, od geologie přes botaniku, hydrobiologii, ornitologii, malakologii, entomologii až po zoologii. Na výběr bylo více jak 20 odborných programů, které zajišťovali vysokoškolští studenti z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Praha a odborníci z praxe. Naučili jsme se spoustu nového.
Ve středu večer nás navíc čekala obhajoba naší celoroční práce pro přírodu. Postupně prezentovalo ve starší kategorii 14 kolektivů z celé republiky, za každý kraj jeden. My jsme šli na řadu jako úplně poslední a museli jsme pětičlennou porotu seznámit v limitu pouhých pěti minut se všemi akcemi, které jsme za tento školní rok vykonali pro přírodu nejen v okolí naší školy, ale i na mnoha různých místech republiky. Byl to téměř nadlidský úkol, ale zrychlili jsme tempo řeči na takové obrátky, že jsme stihli všech patnáct prací pro přírodu stručně a výstižně představit. Následovaly všetečné otázky poroty, které jsme zvládli bez zaváhání zodpovědět, a sklidili jsme velký potlesk publika. Porota ocenila naše celoroční pracovní a časové nasazení, které probíhalo nejen v blízkosti našeho domova, ale i na mnoha vzdálených místech naší země. Obhajobu práce pro přírodu, tedy nejprestižnější disciplínu celého Zlatého listu, jsme nakonec vyhráli a získali jsme v ní první místo. Po loňském druhém místě z obhajoby práce pro přírodu jsme se zařadili k nejúspěšnějším školám v republice, které se soutěži Zlatý list věnují již dlouhé roky.
Ve čtvrtek večer pro nás pořadatelé připravili týmovou soutěž, která spočívala v přenášení vody z bazénku na lžičce do kelímku s míčkem. Komu se podařilo naplnit kelímek až po okraj, mohl si vybrat pořadí na páteční soutěžní stezku. Běhalo se přes celé fotbalové hřiště a brzy byla většina z nás mokrá tak, že do bazénku rovnou skočila, a rozpoutala se velká vodní bitva s ostatními družstvy. Moc jsme si to užili.
V pátek přišla na řadu soutěžní stezka, která měla 11 stanovišť, měřila 5 km a její absolvování zabralo přes tři hodiny. Soutěžili jsme ve dvou samostatných tříčlenných hlídkách a naše výsledky se pak sečetly. Otázky na stanovištích prověřily důkladně naše znalosti ze všech biologických oborů a také naše dovednosti určovat nejrozmanitější organismy. Poprali jsme se s tím statečně a netrpělivě jsme čekali na slavnostní vyhlášení. Vyhlašovalo se od konce, tak to bylo hodně napínavé. Nakonec zaznělo naše jméno na skvělém 5. místě! Výbornou atmosféru Zlatého listu završil společný táborák, hrálo a zpívalo se dlouho do noci.
Ráno nás čekalo už jen velmi brzké vstávání, rychlé balení, loučení a odjezd do Jihlavy. Plni dojmů a zážitků jsme se s přáním vrátit se na Zlatý list i příští rok s ostatními rozloučili a vydali se domů. Tentokrát jsme to měli ze všech soutěžních družstev nejblíže.


 

Fotky
Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu! Páté místo v národním kole Zlatého listu!
Štítky