Projektový den ŠD – Horácké divadlo

Ve čtvrtek 6.6.2019 jsme v rámci projektového dne školní družiny navštívili s žáky čtvrtých tříd jihlavské Horácké divadlo. Naší průvodkyní se stala velmi příjemná dramaturgyně Barbora Jandová. Nejprve jsme se všichni sešli ve foyer divadla a každý dostal speciální dáreček - papírového průvodce „Jak se dělá divadlo“. Paní Jandová nám začala vyprávět o historii a vzniku divadla, dozvěděli jsme se, že divadlo se skládá ze dvou částí, a to z Malé a Velké scény. Pak jsme si šli prohlédnout fotky celého hereckého souboru a spočítali jsme si, že naše divadlo má celkem 23 herců. Ale paní Jandová nám prozradila, že divadlo netvoří pouze herci, ale je zde spoustu dalších důležitých profesí, které se podílejí na chodu divadla. Potom jsme šli všichni do hlediště divadla, kam se vejde až 310 diváků. Za chvíli jsme potleskem vyvolali dva oblíbené herce, kteří nás pak divadlem provázeli i s paní Jandovou. Byli to herci Ondřej Šípek a Petr Soumar. Dostali jsme velmi obtížný úkol, každý si měl vymyslet nějakého oblíbeného hrdinu. Padaly různé návrhy, ale nakonec si pan Šípek a pan Soumar vybrali ze všech návrhů tyto dvě postavy: Zlatý rytíř a Modrá žížala. Dalším naším úkolem bylo najít nějaký vhodný kostým pro tyto postavy a nalíčit je. Paní Jandová společně s herci nás provedli půjčovnou kostýmů, krejčovnou, maskérnou a malírnou. Pak jsme šli všichni na Malou scénu a naším posledním úkolem bylo napsat, zrežírovat a zahrát naši vymyšlenou pohádku. Každý měl v této pohádce nějakou roli a dokonce jsme si i zkusili, jak důležitá je role osvětlovače. Pohádka se nám moc povedla a byli jsme pochváleni i oběma herci. Projektový den v divadle se nám velmi líbil a budeme se těšit na další návštěvu Horáckého divadla.
Jana Bošnjaková